Головна Статті Вимоги до виробничого приміщення
Вимоги до виробничого приміщення

При проектуванні та будівництві фарбувального ділянки або цеху з використанням порошкових лакофарбових матеріалів слід враховувати необхідні вимоги до приміщення, в якому буде розміщено виробниче обладнання.

Перш за все, необхідно, щоб виробництво покриттів було виділено в самостійне приміщення. Така ізоляція обумовлена низкою міркувань. Довкілля багатьох суміжних виробництв нерідко пов'язана з різними забрудненнями повітря, що може несприятливо позначитися на якості покриттів. В окремому приміщенні простіше підтримувати необхідний температурний і вологісний режим. Це дозволяє забезпечити стабільність виробничого процесу.

При виборі приміщення враховуються такі вимоги.

Приміщення має бути виконано з дотриманням заходів протипожежної безпеки. Вогнестійкість конструкцій 0,75-1 ч. Ділянка має бути обладнаний затвердженої системою пожежогасіння.

Приміщення має бути досить просторим, щоб забезпечувати нормальне обслуговування обладнання для нанесення покриттів. Важливо передбачити площу для переміщення камер і фільтрів, а також для доставки і зберігання порошку із запасом, принаймні, на 24 ч. Це необхідно для стабілізації порошку при кімнатній температурі перед використанням.

Якщо робоче приміщення не розраховане на зберігання порошку протягом тривалого часу, то для цієї мети повинна бути передбачена інша площа в межах цеху або заводу. Залежно від тари, у якій поставляється порошковий матеріал (наприклад, ящики, коробки, барабани, піддони і т. д.), ефективним способом зберігання і сортування матеріалу за кольором, партіям і за складом можуть бути спеціально влаштовані стелажі.

Порошкові матеріали на ділянці їх нанесення також бажано зберігати на стелажах та / або в стінних шафах з тим, щоб уникнути забруднення розпорошуються фарбами інших кольорів.

Внутрішні стіни і стеля приміщення для нанесення фарби повинні бути виготовлені з гладких, легко піддаються очищенню матеріалів. Стіни повинні бути пофарбовані або облицьовані пластиком. Необхідно уникати горизонтальних рейок, щоб запобігти відкладення забруднень.

Стеля може бути виготовлений з твердих панелей або сухої кладки і т. п. Поверхні повинні бути оброблені так само, як і стіни, і покриті відповідним матеріалом. Підвісні стелі підходять для робочого приміщення, оскільки вони добре тримаються і не несуть ніякого навантаження. Стельові панелі повинні бути виготовлені з матеріалів з вініловим покриттям, не проникним зважені в повітрі забруднення. При використанні кондиціонування повітря необхідно ізолювати стелю і стіни приміщення.

Підлога в робочому приміщенні повинен бути бетонним. Для полегшення очищення і обслуговування - забарвлений або покритий кахельною плиткою. Керамічна плитка забезпечує гарні естетичні характеристики і міцність поверхні, однак ускладнює очистку в місцях з'єднань.

Приміщення для нанесення покриттів повинен мати відповідне освітлення. Сила світла може варіювати від 75 до 150 кд на рівні висоти оператора. Освітлювальні прилади повинні бути встановлені врівень зі стіною або стелею. Цього особливо легко домогтися при використанні підвісних стель. Крім того, освітлювальні прилади повинні бути захищені гладким захисним склом, щоб запобігти накопичення порошку і полегшити процес очищення.

Вентиляційний трубопровід, ізольований, повинен проходити за межами дільниці фарбування, щоб запобігти зайвому скупчення пилу. Те ж саме відноситься до електричних приладів і проводці. Вони повинні бути встановлені врівень або розташовані за межами приміщення або у вбудованому шафі. Приміщення повинно бути оснащене засобами пожежогасіння. Спринклери повинні бути змонтовані врівень із стелею.

Двері повинні допускати вільний вхід і вихід персоналу з приміщення в аварійній ситуації. На ділянці фарбування має бути присутня, принаймні, одна двері гаражного типу, щоб полегшити обслуговування обладнання та доставку порошку. Для зовнішнього спостереження за ходом операції для відвідувачів і виробничих контролерів в робочому приміщенні необхідні вікна. Зменшення руху на робочому ділянці знижує можливість проникнення забруднень з одягом і вносяться предметами. Двері та вікна повинні бути встановлені врівень.

Робоче приміщення повинно бути оснащене вентиляцією, яка забезпечувала б рівномірний відсмоктування повітря з приміщення. Рекомендована швидкість руху повітря лежить в межах максимум 0,25 м / с в приміщенні або максимум 1 м / с біля вхідного отвору воздуховода. Дуже важливо, щоб потоки повітря загальної вентиляції не перетиналися з потоком повітря, циркулюючого в розпилювальної камері, оскільки це може викликати проблеми з нанесенням порошку на деталі.

Якщо потрібно контролювати температуру і вологість, необхідна система кондиціонування повітря. Звичайними вимогами для даної системи є температура в приміщенні від 18 до 30 ° С і відносна вологість від 40 до 60%. Застосування кондиціонування забезпечує стабільну роботу автоматичного обладнання. Крім того, при належному контролі над параметрами навколишнього середовища зменшуються проблеми з подачею порошку і його зберіганням.

При розрахунку теплового навантаження для визначення розміру системи кондиціонування повітря повинні бути прийняті до уваги такі параметри:

  • освітленість приміщення;
  • чисельність персоналу зміни;
  • маса деталей, що надходять на фарбування в одиницю часу, їх температура;
  • тепловий потік від електродвигунів;
  • втрати теплоти через вікна та двері, стіни і стеля;
  • температура і вологість навколишнього середовища;
  • втрати теплоти на нагрівання конвеєра і підвісок.

Приміщення повинно міститися в чистоті. Для цієї мети використовують очисні вакуумні установки, портативні (переносні) або стаціонарні. У будь-якому випадку вакуумна установка повинна бути в змозі здійснювати фільтрацію часток розміром до 2 мкм. Якщо купується вакуумна установка не має такої здатності, вона непридатна для використання.
Портативні установки забезпечують гнучкість і мобільність при низькій вартості. Стаціонарні вакуумні системи більш продуктивні і зручні, але мають більш високу вартість. Повинно бути, достатня кількість шлангів і випускних отворів, щоб безперешкодно чистити всі ділянки приміщення і мати доступ до обладнання (від підлоги до стелі).
Існує кілька інших факторів, які необхідно враховувати при організації ділянки виробництва покриттів. Процес нанесення покриттів у великій мірі схильний до дії температурних умов зовнішнього середовища. Певну диспропорцію у підтримання температурного режиму можуть вносити нагрівальні пристрої, застосовувані для сушіння виробів від води і затвердіння покриттів. Навіть, незважаючи на те, що такі пристрої (печі) зазвичай мають теплоізоляцію, теплота розсіюється в навколишнє середовище. Для того щоб зменшити вплив, який чинить дане тепло на процес нанесення покриттів, необхідно вжити певних заходів обережності.
Належний вибір місця і конструкції печі дозволить здійснювати необхідну циркуляцію повітря навколо печі і його відвід, що запобіжить доступ тепла в зону нанесення покриттів.
Слід мати на увазі, що до конструкції печей і установок підготовки поверхні потрібно передбачати вентиляцію. Вона необхідна для видалення побічних продуктів затвердіння і згоряння палива. Споживаний і викидається в атмосферу повітря повинен бути замінений свіжим, його нагрівають до кімнатної температури або кондиціонують.